SIP Meetings Held at AIS

 

 

SIP Meetings Held at AIS

On Monday, 18/1/2016 at 6:00 pm, Arrowad International Schools have conducted the first even School Improvement Plan (SIP) Meeting with the parents who accepted our earlier invitation. During the session, Mr. Alee Kamara, the Academic Director, gave a presentation on the SIP adopted by the school for enhancing academic achievement. The participant parents commented and shared their vision of the optimum schooling experience that would generate a successful generation. SIP meeting is the chance created by AIS administration to involve the respective parents in and inform them of the approach followed at AIS towards offering an outstanding educational service based on our Social Partnership Policy.

AIS extends the invitation to the two remaining meetings on Tuesday and Wednesday, 19-20/1/2016 for Middles Grades and Higher Grades parents (males only) respectively.

 

 

 

بدء اجتماعات خطة تطوير المدارس

الاثنين الموافق 18/1/2016 الساعة السادسة مساءً

نظمت مدارس الرواد العالمية أولى اجتماعات خطة تطوير المدرسة حيث اجتمعت إدارة المدارس بنخبة من أولياء الأمور الذين استجابوا للدعوة لمناقشة خطة تطوير المدارس. تضمن اللقاء جلسة تفاعلية استهلها المدير الأكاديمي أ/ علي كمارا بعرض خطة التطوير التحصيلي التي تتبعها المدارس وشارك فيها أولياء الأمور بطرح تصوراتهم للمدرسة المثالية لتنشئة جيل ناجح من الأبناء. كان اللقاء فرصة أنشأتها إدارة المدارس لإشراك أولياء الأمور وإعلامهم بالنهج الذي تسير عليه المدارس لتقديم خدمة تعليمية متميزة في إطار سياسة الشراكة المجتمعية.

وسينعقد اجتماعين آخرين يومي الثلاثاء والأربعاء 19-20/1/2016 في تمام الساعة السادسة بحيث يكون اجتماع اليوم لأولياء أمور الطلاب في المرحلة المتوسطة واجتماع الغد لنظرائهم في المرحلة الثانوية مع العلم أن الدعوة مفتوحة للآباء فقط.

Al-Rowad International Schools