Intelligent Mental Arithmetic

AIS is offering Intelligent Mental Arithmetic, a training course that develops arithmetic skills and intelligence. Application is open to boys aged 6 to 15 years old. IMA is an 8-week course where students meet once a week for 4 hours, totalling 32 training hours. Participants are divided into groups of no more than 20 students per classroom. The course fee is 550 SAR, inclusive of the training material. If you would like to join this unique enriching experience, please visit the Registration Department to apply this week.

NB, Transportation may be provided for an extra fee.

تعلن مدارس الرواد العالمية عن بدء التسجيل في برنامج حساب الذكاء العقلي، وهو برنامج لتنمية الذكاء العقلي يستهدف اطلاب في الأعمار من 6 الى 15 سنوات. وتستمر الدورة 8 أسابيع بواقع 4 ساعات في الأسبوع واجمالي 32 ساعة تدريب، ويوزع الطلاب في مجموعات بحيث لا تزيد عدد المجموعة عن عشرين طالبًا في كل فصل. وتقدم الدور نظير رسوم 550 ريال لكامل الحقيبة التدريبية، فعلى الراغبين في التسجيل مراجعة قسم التسجيل لدفع الرسوم أثناء هذا الأسبوع.

ملحوظة: يمكن توفير المواصلات برسوم إضافية.

 

 

Al-Rowad International Schools