Dr. Alarifi New CEO of AIS

Dr. Abdullah bin Ibrahim Alarifi, Chief executive officer of AIS

Dr. Alarifi holds a BA, MA and PhD in Applied Linguistics and English Language Teaching from UK universities. He worked for GEMS Education, Director of Telal Center for Educational and Professional Development, education expert for private and international schools, and General Manager of Manarat Al-Riyadh International Schools, a Maarif affiliated school. During his service for the Ministry of Education, Dr. Alarifi was appointed as the General Director of Educational Training, Director of Scholarships and Director of the Professional Educational Development project. He also was in charge of the Professional Educational Development projects conducted by Tatweer Co. for Educational Services. Dr. Abdullah was the General Director of the Saudi Schools in Britain and Northern Ireland.

الدكتورعبد الله بن إبراهيم العريفي، الرئيس التنفيذي لمدارس الرواد العالمية

حاصل على دكتوراه وماجستير وبكالوريوس في اللغويات التطبيقية وتدريس اللغة الإنجليزية من جامعات بريطانية

عمل في شركة جيمس العالمية للتعليم مديراً لمركز تلال للتطوير المهني التعليمي وخبير تعليم في المدارس الاهلية والاجنبيه

عمل في شركة معارف للتعليم قائداً لمدارس منارات الرياض العالميه عمل في جهاز  وزارة التعليم، مشرفا عاما في التدريب التربوي ومديراً لقسم  الابتعاث ورئيساً لمشاريع التطوير المهني التعليمي

عمل في شركة تطوير التعليم رئيساً لمشاريع التطوير المهني التعليمي

عمل في بريطانيا، مديراً عاماً للمدارس السعودية في بريطانيا وشمال ايرلندا

Al-Rowad International Schools