Arizona State University

Dear parents of Grade 10-12 students

Assalamu alaikom,

You are cordially invited to an orientation session presented by Arizona State University/Pearson International Scholars Program. The session introduces the international program recently launched, which allows students to study the preparation year in KSA. The event is held at the school premises, Gate 9, on Wednesday the 28th of March, 2018 from 3:00 pm to 6:00 pm. The orientation covers Collection of Applications, Registration Fees and answers to any inquiries about the program that will be commencing on Thursday the 29th of March 2018.

Invitation is open to both fathers and mothers. Looking forward to seeing you there.

Regards,

School Administration

السادة أولياء أمور طلاب الصفوف 10 إلى 12

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

نحيط عنايتكم علمًا أن المدارس سننظّم لقاء مع ممثل جامعة ولاية أريزونا/بيرسون للتعليم الدولي للتعريف بالبرنامج الدولي الذي افتتحته الجامعة مؤخرًا لدراسة السنة التحضيرية في المملكة العربية السعودية، وذلك يوم الأربعاء الموافق 28 مارس 2018 من الساعة 3:00 عصرًا إلى الساعة 6:00 مساءً في مقر المدرسة (بوابة 9). وتتضمن الندوة إمكانية تقديم طلبات التسجيل ودفع الرسوم ويمكنكم طرح أسئلتكم حول البرنامج خلال هذا اليوم التعريفي علماً أنّ البرنامج سيبدأ يوم الخميس الموافق 29 مارس 2018.

يسرنا حضوركم معنا علمًا أن الدعوة مفتوحة للآباء والأمهات.

مع خالص التمنيات

 

Al-Rowad International Schools