AIS Swimmers are Ranked 1st in Riyadh

 

AIS took part in the Riyadh Swimming Tournament organized by the Education Administration of North Riyadh. Eight of our students swam their way to the first place among the participating schools. They were awarded 12 gold, 4 silver and 3 bronze medals in all different rounds (including front crawl, breaststroke, backstroke, butterfly and relay). Supervised by Swimming Couch Bilal Abu-Salem, our team of swimmers had Ammar Khalifa, Khalid Khalifa, Mohamed Osama, Hussein Mohamed, Mazin Basim, Hamza Al-Bassam, Tariq Khalifa and Abdurrahman Hisham.

 

 

شاركت مدارس الرواد العالمية في بطولة الرياض للسباحة التي ينظمها إدارة التعليم بمنطقة شمال الرياض. وتقدم للمسابقة ثمانية سباحين من أبنائنا الطلاب حققوا للمدارس المركز الأول على مستوى منطقة شمال الرياض. أحرز سباحو الرواد 12 ميدالية ذهبية وأربع ميداليات فضية ثلاثة برونزية في مسابقات السباحة الحرة والظهر والصدر والفراشة وسباقات التتابع. وتضمن الفريق خالد خليفة وعمار خليفة ومحمد أسامة نافع وحسين محمد حسين ومازن باسم صلاح وحمزة البسام وطارق خليفة وعبد الرحمن هشام تحت إشراف مدرب السباحة بالمدارس كابتن بلال أبو سالم.

Al-Rowad International Schools