Feel at Home – مرحبًا في بيتكم الجديد

من المعروف أن الطالب يقضي نصف يومه في مدرسته، ولذلك تسمى بيته الثاني، وعلى هذا الأساس اجتمع قائد المدارس الأستاذ عبد العزيز الصبي أمس بالطلاب والمعلمين الجدد الذي التحقوا بأسرة الرواد في الفصل الدراسي الحالي ليرحب بهم في أسرتهم الجديدة. تضمن الاجتماع تعريف بالمدرسة وكذلك تناول وجبة الإفطار في البيت الجديد. نتمنى لجميع أسرتنا دوام التوفيق والنجاح.

It is a fact that students spend half of their day at school; hence, school is their second home. On that basis, Mr Abdulaziz Al-Sabi, the General Director, met with the newest family AIS members who have just join us this semester. During the meeting, the GD introduced them to the school, invited them to feel at home. They also enjoyed breakfast at their new home. May Allah help and support all our community members in their journey to success.

Al-Rowad International Schools